آبگیری تالاب هورالعظیم: تصویر دی ماه 1389

بخش جنوبی هورالعظیم آبگیری می‌شود

خبرگزاری فارس: استاندار خوزستان گفت: بخش جنوبی هورالعظیم که محل استقرار میدان نفتی آزادگان است، تا دو ماه دیگر آبگیری می‌شود.

سیدجعفر حجازی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز بر احیا و آبگیری هر چه سریع‌تر هورالعظیم تاکید و تاخیر در آبگیری بخش جنوبی هورالعظیم را در حال حاضر عدم بارندگی و نبود آب برای رهاسازی در پایین دست عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: با آغاز بارندگی و طبیعی شدن شرایط رودخانه، آب به سمت تالاب رهاسازی شده، آزادسازی و آبگیری منطقه به تدریج از شط علی به پایین و تا وسط هور انجام شود. حجازی توضیح داد: قسمت جنوبی هورالعظیم در دو بخش، یک قسمت جاده شط علی تا جاده شهید همت و یک قسمت جاده همت تا جاده سیدالشهدا است. وی افزود: جاده همت تا شط علی در حال حاضر مشکلی ندارد و می‌تواند آبگیری شود، اما آب کافی برای رهاسازی در پایین‌دست موجود نیست؛ و جاده همت تا سیدالشهدا که آخرین مخزن جنوبی است برای خروج شرکت نفت به چند ماه دیگر زمان نیاز دارد که شرکت نفت متعهد شده تا یکی دو ماه دیگر این قسمت را نیز آزاد کند. به گفته وی، این بخش معمولا در زمستان و بهار پرآب می‌شود و تا آن زمان این بخش آماده آبگیری می‌شود. حجازی در مورد گزارش‌هایی که از فعالیت میدان نفتی آزادگان در قسمت شمالی و زنده تالاب رسیده اظهار داشت: این شرکت مشغول کار و حفر چاه است، اما ارتفاع را در حدی در نظر گرفتند که اگر آب رهاسازی شود مشکلی مانع کارشان نشود. هوالعظیم از تالاب‌های دائمی و پرآب ایران است که خط مرزی ایران و عراق را تشکیل می‌دهد. یک سوم مساحت آن در خاک ایران و دو سوم دیگر در عراق قرار دارد. این تالاب در سال 1973 حدود 750 هزار هکتار وسعت داشت، که این مساحت هم اکنون به کمتر از 200 هزار هکتار رسیده و 36 هزار هکتار آن دارای محیط آبی است. در سال‌های اخیر به دلیل احداث خاکریزها و جاده‌های نظامی متعدد در منطقه و کاهش آب ورودی تالاب به دلیل سدسازی‌های متعدد، همچنین فعالیت میدان نفتی آزادگان وسعت آن کاسته شده است.
استاندار خوزستان در اسفند ماه گذشته نیز بر خروج هر چه سریع‌تر شرکت نفت از قسمت جنوبی تالاب هورالعظیم تاکید کرده و در مورد مسدود کردن ورودی شط علی و خشک کردن تالاب برای انجام عملیات حفاری توسط شرکت نفت و میدان نفتی آزادگان در جنوب تالاب هورالعظیم، گفته بود: میدان نفتی آزادگان قرار بود در سال 87 فعالیت خود را در تالاب هورالعظیم به اتمام برساند و محل استقرار خود را تا جاده سیدالشهدا محدود کند، پیش از این نیز به شرکت نفت برای خروج از این تالاب اخطار داده شد؛ اما این شرکت تاکنون به این تذکر عمل نکرده و باید هر چه سریع‌تر از این محدوده خارج شود. هورالعظیم شامل میادین نفت آزادگان شمالی، جنوبی، جفیر، یادآوران، کوشک حسینی است و همه در مجموع یک میدان نفتی مشترک را تشکیل می‌دهند. این تالاب در حالی از سوی مقامات نفتی ایران میدان مشترک نفتی اعلام شده که مقامات سابق و لاحق سازمان حفاظت محیط زیست ایران آن را بهانه استخراج نفت از بستر تالاب هورالعظیم دانسته و معتقد به رعایت ملاحظات زیست محیطی برای استخراج کم هزینه نفت از تالاب هستند. به گفته احمد محمدی یکی از کارشناسان ارشد شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، تاکنون 24 حلقه چاه در میدان آزادگان حفاری شده است که از این تعداد 21 حلقه چاه تولیدی هستند.

 

 

/ 0 نظر / 80 بازدید